5. Yeni Nesil Bilişim Uygulamaları için Güçlerimizi Birleştiriyoruz: Endüstri 4.0’ın Üniversite ve Eğitime Uyarlanması Çalıştayı

İstanbul Üniversitesi Enformatik Bölümü ve Bilgisayar Bilimleri Uygulama ve Araştırma Merkezi (BUYAMER), Sakarya Üniversitesi Mühendislik Fakültesi ve Kocaeli Üniversitesi Mühendislik Fakültesi işbirliğinde 9 Mayıs 2018 tarihinde Sakarya Üniversitesi Mühendislik Fakültesi’nde “Yeni Nesil Bilişim Uygulamaları için Güçlerimizi Birleştiriyoruz: Endüstri 4.0’ın Üniversite ve Eğitime Uyarlanması Çalıştayı” isimli çalıştayın beşincisi gerçekleştirilmiştir. İlki yine 19 Ocak 2017’de Sakarya Üniversitesi’nde düzenlenen çalıştaya üniversiteler dışında farklı sektör katılımcıları da katılmıştır.

Çalıştayın ilk oturumunda II. Yaz Okulu Programı oluşturulmuş, mevcut projelerin (İÜ Enformatik Bölüm Başkanı ve BUYAMER Müdürü Prof. Dr. Sevinç Gülseçen ve Sakarya Üniversitesi Mühendislik Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Orhan Torkul başkanlığındaki “Eğitim ve Endüstri 4.0”, Sakarya Üniversitesi İşletme Fakültesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Alptekin Erkollar başkanlığındaki “Endüstri 4.0 için Dijital Endeks Geliştirilmesi” konulu projeler) son durumları tartışılmış, gelecek ortak çalışmalar planlanmıştır. İkinci oturumda sektör katılımcıları Yavuz COŞAR (TolTek Yazılım Kurucusu) “e-Öğrenmede Akıllı Çözümler” ve Nihat Kurtuluş (Grup Otomasyon Teknik Müdürü) “Mühendislik Yazılımları ve Üniversite 4.0” sunumlarını gerçekleştirmişlerdir.

Üç üniversite arasındaki işbirliğinin güçlendirilmesi ve özellikle Endüstri 4.0 konusunda ülkemizde emin adımlar atarak sağlam bir vizyon ve doğru bir yol haritası oluşturabilmek için fikir alışverişinde bulunulan ve ileriye yönelik çalışmaların gerçekleştirildiği bu çalıştaylar önümüzdeki günlerde de devam edecek.

Çalıştaya İstanbul Üniversitesi Enformatik Bölüm Başkanı ve BUYAMER Müdürü Prof. Dr. Sevinç Gülseçen, Sakarya Üniversitesi Mühendislik Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Orhan Torkul, Kocaeli Üniversitesi Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Nilgün Fığlalı, Kocaeli Üniversitesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Alpaslan Fığlalı, Sakarya Üniversitesi Öğretim Üyeleri Prof. Dr. Alptekin Erkollar, Doç. Dr. Yılmaz UYAROĞLU, Doç. Dr. İhsan Hakan Selvi, İstanbul Üniversitesi Öğretim Üyeleri  Yrd. Doç. Dr. Zerrin Ayvaz Reis, Doç. Dr. Çiğdem Erol, Yrd. Doç. Dr. Burak Şişman, Yrd. Doç. Dr. İsmail Özmen, Öğr. Gör. Dr. Murat Gezer, Dr. Elif Kartal, Dr. Serra Çelik, Dr. Zeki Özen, Dr. Emre Akadal, Sakarya Üniversitesi Arş. Gör. Merve Şişci katıldılar.Galeri