Sağlıkta Yapay Zekâ Zirvesi İstanbul Üniversitesi’nde Gerçekleştirildi

Bölümümüz, TETLAB ve Genel Cerrahi ve Dermatoloji Anabilim Dalı organizasyonu ile "Sağlıkta Yapay Zekâ Zirvesi", 2 Nisan 2019 tarihinde İÜ Fen Fakültesi Ord. Prof. Dr. Cemil Bilsel Konferans Salonu’nda gerçekleştirilmiştir. Zirvede; hekimler, bilişimciler, yatırımcılar ve bu alanda faaliyet gösteren araştırmacılar bir araya gelmiştir.

Saygı Duruşu ve İstiklal Marşı’nın okunması ile başlayan zirvenin açılış konuşmaları İÜ Rektörü Prof. Dr. Mahmut Ak, İÜ İstanbul Tıp Fakültesi Dekan Yardımcısı Prof. Dr. Demirhan Dıraçoğlu, Bahçeşehir Üniversitesi Tıp Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Türker Kılıç ile İÜ İstanbul Tıp Fakültesi Öğretim Üyesi ve İÜ 3 Boyutlu Tıbbi ve Endüstriyel Tasarım Laboratuvarı (TETLAB) Kurucu Yöneticisi Dr. Leyla Türker Şener tarafından yapılmıştır.

“Yapay Zekâ Günümüzde Sağlık Hizmetlerini Değiştirmeye Başladı”

İÜ Rektörü Prof. Dr. Mahmut Ak konuşmasına yapay zekâ hakkında bilgi vererek başlamıştır. İÜ Rektörü Prof. Dr. Mahmut Ak, “Yapay zekâ; herhangi bir canlı organizma kullanılmadan insan gibi davranışlar sergileme becerisine sahip olan, sayısal mantık yürütme, hareket etme, görme, konuşma ve ses algılama gibi birçok yeteneğe sahip yazılım ve donanım sistemler bütünü olarak adlandırılabilir. Diğer bir deyişle yapay zekâ; bilgisayarların insanlar gibi düşünebilmesidir. Bilgi Çağında yeni teknolojilerin hayatımıza girişi ile sektörler kendilerini bu sisteme uydurmak durumundadır. Sağlık hizmetleri de diğer sektörlerden farklı değildir. Doktorlar, hastaneler ve sigorta şirketleri ile entegre bir sektör olan sağlık hizmetleri de otomasyon, makine öğrenimi ve yapay zekâdan önemli ölçüde etkilenmiştir. Yapay zekâ günümüzde sağlık hizmetlerini değiştirmeye başladı bile” şeklinde konuşmasını sürdürmüştür.

Bölümümüz, TETLAB ve Genel Cerrahi ve Dermatoloji Anabilim Dalı’nın çalışmaları başta olmak üzere İstanbul Üniversitesi’nde sağlık alanında çeşitli çalışmalar yürütüldüğüne dikkat çeken İÜ Rektörü Prof. Dr. Mahmut Ak, “Bu amaca katkıları olan herkesi kutluyorum. Sağlık teknolojisi alanında küresel rekabette gücünü ortaya koymayı ve uluslararası değer zincirinde yüksek katma değerli ürünler üretmeyi amaçlayan herkes için Sağlıkta Yapay Zekâ Zirvesi’nin verimli geçmesini temenni ediyorum” ifadelerini kullanarak konuşmasına son vermiştir.

Zirvede, “Sağlıkta Yapay Zekâ Türleri ve Kullanım Alanları”, “Yapay Zekânın Sağlık İş Dünyasındaki Potansiyeli”, “Yapay Zekâ ve Sağlık Alanındaki Uygulamalar” ve “İşbirliği Oluşturma” başlıklı 4 ayrı panel gerçekleştirilmiştir. “Sağlıkta Yapay Zekâ Türleri ve Kullanım Alanları” paneline bölüm başkanımız Prof. Dr. Sevinç Gülseçen "Bilgi ve Yapay Zeka" konulu bir konuşma, öğretim görevlimiz Dr. Murat Gezer ise "Geçmişten Günümüze Sağlıkta Yapay Zeka" başlıklı konuşması ile katkı sunmuşlardır. Öğretim üyelerimizden Doç. Dr. Çiğdem Erol da “Yapay Zekâ ve Sağlık Alanındaki Uygulamalar” panelini yönetirken aynı panelde "Yapay Zeka ve Hekimlik" başlıklı bir konuşma gerçekleştirmiştir.

Etkinlik toplu hatıra fotoğrafı çekilmesinin ardından sona ermiştir.