ANKOSLINK2019’a Bölümümüz Katılımı

Bu sene teması "Dijital Küreselleşme ve Sürdürülebilir Kütüphaneler" olan ANKOSLink2019 Uluslararası Konferansı 02-05 Nisan 2019 tarihleri arasında Antalya Lara'da gerçekleştirildi.

Konferansın üçüncü günü, “Robotlar ve Yapay Zekâ: Kütüphaneler İçin Yeni Mücadeleler” paneline Enformatik Bölümü öğretim elemanlarından Dr. Murat Gezer ve Dr. Serra Çelik de panelist olarak katkı sağlamıştır. Bilgi Üniversitesi Kütüphane Direktörü Sami Çuhadar’ın moderatörlüğünü yaptığı panelde Dr. Serra Çelik veri ve büyük veri kavramlarına açıklık getirmiş, Dr. Murat Gezer ise yapay zekanın gelişimi, mevcut durumu ve uygulamalarından bahsetmiştir. Panelistlerden Max Planck Luxembourg Enstitüsü Kütüphane Direktörü Juja Chakarova ise kütüphanesindeki robot uygulamadan bahsedip kütüphanecilikte robot teknolojisi kullanımının geleceği üzerinde durmuştur. Son panelist Esra Çeltek Coşkun ise Koleksiyon Analiz ve Planlama Uzmanı olarak çalıştığı Illinois Üniversitesi Kütüphanesinde teknolojiden nasıl yararlandıklarını anlatmıştır.

Anadolu Üniversite Kütüphaneleri Konsorsiyumu Derneği (ANKOS) tarafından Doğu ve Güney Avrupa, Kuzey Afrika, Ortadoğu ve Türk Cumhuriyetleri'nden kütüphaneciler ile bilgi hizmetleri / kütüphanecilik alanında faaliyet gösteren paydaşların katıldığı konferansta, Üniversite 4.0, Endüstri 4.0, Kütüphane 4.0, Dijital Küreselleşme, Dijital Dönüşüm, Dijital Adaptasyon, Ekonomik Sürdürülebilirlik, Teknolojik Adaptasyon, Sürdürülebilir Düşünce, Kütüphanelerde Sosyal Sürdürülebilirlik, Dijital Kütüphaneler, Bilgiye Erişimde Sürdürülebilirlik, Sürdürülebilir Dijital Koruma, Sürdürülebilir Sistemler, Sürdürülebilir Kalkınma, Sürdürülebilir Kütüphane Uygulamaları gibi konularda sunumlar gerçekleştirilmiştir.